2018 LISTOPADOWE SPOTKANIE DKK

Na kolejnym spotkaniu naszego DKK omawialiśmy książkę Aleksandry Chrobak „Beduinki na instagramie: Moje życie w Emiratach”.

Wstępem do dyskusji i miłym akcentem były wspomnienia jednej z czytelniczek z pobytu w Dubaju, połączone z oglądaniem zdjęć z wycieczki.

        Wszyscy zgodnie uznali, że walory poznawcze książki są bezdyskusyjne. Autorka, znając język i pracując w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez kilka lat poznała tamtejsze społeczeństwo, szczególnie kobiet i dokładnie je opisała. Dużo dowiadujemy się o funkcjonowaniu w różnych dziedzinach życia w tej całkowicie obcej nam kulturze. Pierwsza połowa książki pokazuje głównie zewnętrzną część życia, z dominującą rolą mężczyzn. W dalszej części autorka opisuje pozycję kobiet, które tylko pozornie nie mają wpływu na zasadnicze sprawy. Dla nas żyją jak w „złotych klatkach”, ale tak naprawdę są zorganizowane i  świetnie sobie radzą.

ZEA to przede wszystkim kraj potężnych kontrastów. Nowoczesne państwo, ale jednocześnie wierne swoim beduińskim korzeniom, dążące do zrównania się z krajami zachodu, ale ściśle powiązane z Islamem, otwarte na inne kultury, ale potrafiące dyskryminować obcokrajowców. 

         Niektórzy krytycznie ocenili styl książki, jako męczący, pełen licznych powtórzeń, długich, przynudnych fragmentów. Niepotrzebne wydały się tak wyczerpujące opisy elementów stroju. Trudno uznać tę pozycję za literaturę wysokich lotów. Na pewno wartością książki Aleksandry Chrobak jest to, że dowiedzieliśmy się tak wiele o egzotycznym dla nas kraju oraz, że stała się ona pretekstem do ciekawej dyskusji.