POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

W dniach od 8 do 15 maja obchodzony był  X jubileuszowy Tydzień Bibliotek, na zakończenie którego nasza biblioteka zorganizowała Dzień Bibliotekarza dla pracowników bibliotek publicznych z powiatu leżajskiego. Władze miasta i gminy reprezentowała Zastępca Burmistrza Danuta Pinderska. Gościliśmy też Dyrektora Ośrodka Kultury Bogusława Rupa.
    Uroczystość rozpoczęła się zwiedzaniem nowej siedziby biblioteki macierzystej, po czym goście zaproszeni zostali do Ośrodka Kultury w Sarzynie, gdzie w naszej filii podziwiali prace  wykonane przez dorosłe czytelniczki, w ramach zajęć plastycznych. Następnie udali się  do sali widowiskowej. Tam zostali powitani przez dyrektor biblioteki Grażynę Wadas, która w krótkich słowach omówiła wizje bliskiej i dalekiej przyszłości bibliotek w dobie wielkiego postępu  cywilizacyjnego  i technologicznego. Wspominała teżo aktualnej sytuacji prawnej pracowników instytucji kultury. Na koniec złożyła bibliotekarzom serdeczne życzenia w imieniu swoim i  dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbary Chmury, która nie mogła przybyć.  Następnie głos zabrała wiceburmistrz  Danuta Pinderska, która w swoim wystąpieniu mówiła o wpływie reform w systemie oświaty na stan czytelnictwa młodzieży, a następnie również złożyła bibliotekarzom serdeczne życzenia. Życzenia, przede wszystkim owocnej współpracy pomiędzy instytucjami kultury złożył także dyrektor Bogusław Rup.
   W części artystycznej goście zobaczyli teatr cieni, przygotowany w 2010 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie na Wojewódzki Przegląd Twórczości Środowiskowych Domów Samopomocy w Tarnobrzegu. Pomysł  narodził się dzięki grupie teatralno – tanecznej z Ameryki  „Pilobolus” . Fascynacja ich umiejętnościami i uzyskiwanymi efektami była inspiracją do   stworzenia przez pracowników ŚDS własnego scenariusza z odpowiednio dobraną muzyką.  W 2012 roku spektakl zdobył I miejsce w Biesiadzie Teatralnej w Przeworsku oraz wielkie uznanie podczas przeglądów twórczości:  powiatowym i wojewódzkim. Przedstawienie nosi tytuł „ Podróż dookoła świata”.
   Magdalena Czechowicz, instruktor w Ośrodku w Kultury w Nowej Sarzynie przygotowała króciutki program w wykonaniu swoich podopiecznych, a są to: Ola, Kasia i Ania Wośko , Ania Banaś,  Justynka Jędrzejec, Oliwia Gnatek, Julka Mil i  Maciek Czechowicz.
W repertuarze znalazły się piosenki " Pa ,a, a, a" Majki Jeżowskiej, „Żyj do Przodu” z repertuaru Diany Ciesierskiej  i  "Ach jak przyjemnie" Henryka Warsa i Ludwika Starskiego oraz wiersze  "Mole książkowe" Hanny Niewiadomskiej i " O pewnym Grzesiu" Ireny Słońskiej. Specjalnie na ten dzień dzieci same napisały wzruszający  wierszyk o naszej  bibliotece i pani bibliotekarce, a wygłosiła go najmłodsza wykonawczyni Kasia Wośko.

ZDJĘCIA ( tutaj)